Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pedikulóza

18. 10. 2007
Postup při onemocnění pedikulózou (výskyt vší) zjištěném u žáka školy.

 

  1. Pedikulóza (přítomnost živých vší) je považována za infekční onemocnění.

 

2.   K ochraně před vznikem a šířením infekčních onemocnění a k omezení jejich výskytu jsou fyzické osoby povinny podrobit se léčení infekčního onemocnění... . Jde-li

o osobu, která nedovršila 15 rok svého věku, odpovídá za plnění povinností její zákonný zástupce (§70, odst. 1 a 3, zákona č.471/2005 Sb. o ochraně veřejného zdraví...) .

 

  1. Fyzická osoba, která onemocněla infekčním onemocněním nebo je podezřelá z nákazy, je podle povahy infekčního onemocnění povinna zdržet se činnosti, která by mohla vést k dalšímu šíření infekčního onemocnění (§64, písm.d), zákona 471/2005 Sb. o ochraně veřejného zdraví...).

 

  1. Při zjištění výskytu vší u žáka (žáků) ve třídě nebo výchovné skupině, bezodkladně je nutné informovat o zjištění zákonného zástupce žáka a požádat o vyzvednutí žáka z výchovně vzdělávací činnosti a zajištění léčení.

 

  1. Zákonný zástupce potvrdí úspěšnost léčby při opětovném zařazení žáka do výchovně vzdělávací činnosti vyjádřením ošetřujícího lékaře.

 

   ---------------------------------------------------------------------------------- 

 

Stanovisko hlavního hygienika ČR, MUDr.Michaela Víta, Ph.D., k problematice vší u dětí.

 

         Z odborné zahraniční literatury vyplývá, že v současnosti se ve všech rozvinutých zemích světa zvyšuje výskyt vši dětské v důsledku rezistence k některým odvšivovacím přípravkům. Nejinak je tomu i u nás. Podle informací ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv v Praze, jsou u nás povoleny 3 druhy odvšivovacích přípravků: odvšivovací šampon Parasidose, Jakutin gel a Jakutin emulze. Podle našich informací však není jejich účinnost ve všech případech stoprocentní. Další možností je opakované vyčesávání vlasů hustým hřebenem, tzv.všiváčkem, 2-3x týdně po dobu 3-4 týdnů. Před dokončením však jsou testy nového českého a spolehlivě účinného přípravku Diffusil H Forte. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv v Praze podnikají účinné kroky k tomu, aby se tento přípravek dostal na pulty lékáren v nejbližší době.

 

         Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů (zástupců žáka), vyjímečně může tento úkol převzít ošetřující lékař, nikoliv však škola a její pedagogičtí pracovníci. Napadení vší dětskou je považováno za infekční onemocnění s názvem pedikulóza. Napadené děti i dospělí trpí především psychicky, cítí se být stresováni a vyloučeni ze společnosti. Při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech by měl být neprodleně aplikován účinný přípravek k tomu účelu určený a povolený. Přítomnost samotných hnid ve vlasech nelze považovat za pedikulózu. Použití nedovolených přípravků, nebo lidových prostředků (nejznámější je např. petrolej), může vyvolat značné zdravotní potíže a je nutné před nimi varovat.

 

Převzato z týdeníku Školství č 7 ze dne 15.února 2006

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář